B58031I5105M002
DigiKey Part Number
495-B58031I5105M002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B58031I5105M002
Description
CAP CER 1UF 500V SMD
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±20% 500V Ceramic Capacitor Nonstandard SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Mfr
Features
Low ESL, Low Profile, High Temperature
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Strip
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
Nonstandard SMD
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.427" L x 0.309" W (10.84mm x 7.85mm)