B43642C9477M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 200
Datasheet
470 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 190mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43642C9477M000
DigiKey Part Number
B43642C9477M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43642C9477M000
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.03 A @ 100 Hz
Impedance
280 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
190mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C