B43544C6187M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 141
Nichicon
In Stock: 34
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
180 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 460mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43544C6187M000
DigiKey Part Number
B43544C6187M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43544C6187M000
Description
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Packaging
Tray
Ripple Current @ Low Frequency
1.31 A @ 100 Hz
Impedance
690 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
460mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C