B43505A9107M000
DigiKey Part Number
495-6131-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43505A9107M000
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 880mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
700 mA @ 100 Hz
Impedance
1.09 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
880mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C