B41252A9478M000
DigiKey Part Number
495-6176-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41252A9478M000
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
4.4 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C