B32774P6225K000
DigiKey Part Number
495-B32774P6225K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32774P6225K000
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 630VDC RADIAL
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Package / Case
Size / Dimension
1.240" L x 0.492" W (31.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
630V
Applications
DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
15.5 mOhms