B32673Z6684K000
DigiKey Part Number
B32673Z6684K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32673Z6684K000
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 630VDC RAD
Detailed Description
0.68 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32673Z6684K000 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.413" W (26.50mm x 10.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
310V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
630V