B32653A1153J289
DigiKey Part Number
B32653A1153J289-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32653A1153J289
Description
CAP FILM 0.015UF 5% 1.6KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32653A1153J289 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
500V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)