B32653A1103J000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 140
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 3,011
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 2,393
10000 pF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
B32653A1103J000
DigiKey Part Number
B32653A1103J000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32653A1103J000
Description
CAP FILM 10000PF 5% 1.6KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B32653A1103J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
500V
Applications
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)