B32653A0104K189
DigiKey Part Number
495-77014-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-77014-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32653A0104K189
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 250V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32653A0104K189 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
250V
Applications
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)