B32529C1224J000
DigiKey Part Number
495-1155-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32529C1224J000
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32529C1224J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.287" L x 0.138" W (7.30mm x 3.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
100V