B32521C3154K289
DigiKey Part Number
495-B32521C3154K289CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B32521C3154K289TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32521C3154K289
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.15 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
EDA/CAD Models
B32521C3154K289 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V