B32520E6333K000
DigiKey Part Number
B32520E6333K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32520E6333K000
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.033 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
EDA/CAD Models
B32520E6333K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - AC
200V
Voltage Rating - DC
400V