RSCSK2043R3D01004T
DigiKey Part Number
604-RSCSK2043R3D01004TTR-ND - Tape & Reel (TR)
604-RSCSK2043R3D01004TCT-ND - Cut Tape (CT)
604-RSCSK2043R3D01004TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSCSK2043R3D01004T
Description
CAP 200MF -20% +80% 3.3V SMD
Customer Reference
Detailed Description
200 mF (EDLC) Supercapacitor 3.3 V Coin, Wide Terminals - Opposite Sides 200Ohm 1000 Hrs @ 60°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSCSK2043R3D01004T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200Ohm
Manufacturer
Elna America
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 60°C
Series
Termination
SMD (SMT) Tabs
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
Coin, Wide Terminals - Opposite Sides
Capacitance
200 mF
Size / Dimension
0.268" Dia (6.80mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated
3.3 V
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C