637-W26-322-012
DigiKey Part Number
151-637-W26-322-012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
637-W26-322-012
Description
CONN D-SUB HD PLG 26POS SLDR CUP
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
637-W26-322-012 Models
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Number of Positions
Features
Grounding Indents, Shielded
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) High Density
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C