630-M37-240-BN4
DigiKey Part Number
151-630-M37-240-BN4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-M37-240-BN4
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-M37-240-BN4 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Mounting Brackets, Shielded
Number of Positions
Color
Black
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C