630-43W2650-4NB
DigiKey Part Number
151-630-43W2650-4NB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-43W2650-4NB
Description
CONN D-SUB RCPT 43POS R/A SOLDER
Detailed Description
43 (41 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-43W2650-4NB Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Voltage Rating
125V
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 43W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C