630-36W4650-1NB
DigiKey Part Number
151-630-36W4650-1NB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-36W4650-1NB
Description
CONN D-SUB RCPT 36POS R/A SOLDER
Detailed Description
36 (32 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-36W4650-1NB Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 36W4
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C