630-36W4250-4T2
DigiKey Part Number
151-630-36W4250-4T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-36W4250-4T2
Description
CONN D-SUB RCPT 36POS R/A SOLDER
Detailed Description
36 (32 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-36W4250-4T2 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 36W4
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C