630-27W2650-3N5
DigiKey Part Number
151-630-27W2650-3N5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-27W2650-3N5
Description
CONN D-SUB RCPT 27POS R/A SOLDER
Detailed Description
27 (25 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-27W2650-3N5 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Active
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 27W2
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C