630-24W7640-1T6
DigiKey Part Number
151-630-24W7640-1T6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-24W7640-1T6
Description
CONN D-SUB RCPT 24POS R/A SOLDER
Detailed Description
24 (17 + 7 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-24W7640-1T6 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Active
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 24W7
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C