630-21W4240-2NB
DigiKey Part Number
151-630-21W4240-2NB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-21W4240-2NB
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SOLDER
Detailed Description
21 (17 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-21W4240-2NB Models
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 21WA4
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C