630-21W1640-4TE
DigiKey Part Number
151-630-21W1640-4TE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-21W1640-4TE
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SOLDER
Detailed Description
21 (20 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-21W1640-4TE Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Active
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 21W1
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C