630-13W6250-2TB
DigiKey Part Number
151-630-13W6250-2TB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-13W6250-2TB
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SOLDER
Detailed Description
13 (7 + 6 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-13W6250-2TB Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 13W6
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C