630-13W3250-1TB
DigiKey Part Number
151-630-13W3250-1TB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-13W3250-1TB
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SOLDER
Detailed Description
13 (10 + 3 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-13W3250-1TB Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C