630-11W1650-2NB
DigiKey Part Number
151-630-11W1650-2NB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-11W1650-2NB
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
630-11W1650-2NB Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C