630-11W1240-7NB
DigiKey Part Number
151-630-11W1240-7NB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-11W1240-7NB
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SOLDER
Detailed Description
11 (10 + 1 Coax) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-11W1240-7NB Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C