629-M50-640-GN4
DigiKey Part Number
151-629-M50-640-GN4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-M50-640-GN4
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Detailed Description
50 Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-M50-640-GN4 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C