629-36W4640-1T1
DigiKey Part Number
151-629-36W4640-1T1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-36W4640-1T1
Description
CONN D-SUB PLUG 36POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
629-36W4640-1T1 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C