629-27W2250-4T2
DigiKey Part Number
151-629-27W2250-4T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-27W2250-4T2
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS R/A SOLDER
Detailed Description
27 (25 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-27W2250-4T2 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 27W2
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C