628-M50-223-BN3
DigiKey Part Number
151-628-M50-223-BN3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-M50-223-BN3
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS VERT SLDR
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
628-M50-223-BN3 Models
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C