628-M37-221-BN3
DigiKey Part Number
151-628-M37-221-BN3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-M37-221-BN3
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C