628-36W4624-1N5
DigiKey Part Number
151-628-36W4624-1N5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-36W4624-1N5
Description
CONN D-SUB RCPT 36POS VERT SLDR
Detailed Description
36 (32 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Features
Board Lock, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 36W4
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C