628-27W2624-2N1
DigiKey Part Number
151-628-27W2624-2N1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-27W2624-2N1
Description
CONN D-SUB RCPT 27POS VERT SLDR
Detailed Description
27 (25 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 27W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C