628-17W2624-1N4
DigiKey Part Number
151-628-17W2624-1N4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-17W2624-1N4
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS VERT SLDR
Detailed Description
17 (15 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 17W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C