628-13W3624-1NE
DigiKey Part Number
151-628-13W3624-1NE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-13W3624-1NE
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS VERT SLDR
Detailed Description
13 (10 + 3 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Features
Board Lock, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C