627W13W3224-3N5
DigiKey Part Number
151-627W13W3224-3N5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627W13W3224-3N5
Description
CONN D-SUB PLG 13POS PNL MT SLDR
Detailed Description
13 (10 + 3 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627W13W3224-3N5 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Features
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C