627-M25-222-WN1
DigiKey Part Number
151-627-M25-222-WN1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-M25-222-WN1
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS SOLDER CUP
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627-M25-222-WN1 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Color
White
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C