627-M15-220-GT1
DigiKey Part Number
151-627-M15-220-GT1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-M15-220-GT1
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627-M15-220-GT1 Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Color
Green
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C