Image for 627-36W4224-1T3 is not available
627-36W4224-1T3
DigiKey Part Number
151-627-36W4224-1T3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-36W4224-1T3
Description
CONN D-SUB PLG 36POS PNL MT SLDR
Detailed Description
36 (32 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627-36W4224-1T3 Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
3
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 36W4
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C