Image for 627-27W2624-4TE is not available
627-27W2624-4TE
DigiKey Part Number
151-627-27W2624-4TE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-27W2624-4TE
Description
CONN D-SUB PLG 27POS PNL MT SLDR
Detailed Description
27 (25 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627-27W2624-4TE Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Features
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 27W2
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C