627-17W2222-2N1
DigiKey Part Number
151-627-17W2222-2N1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-17W2222-2N1
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17 (15 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
627-17W2222-2N1 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 17W2
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C