627-13W6224-1NE
DigiKey Part Number
151-627-13W6224-1NE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-13W6224-1NE
Description
CONN D-SUB PLG 13POS PNL MT SLDR
Detailed Description
13 (7 + 6 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627-13W6224-1NE Models
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Features
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 13W6
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C