622-M37-260-LN2
DigiKey Part Number
151-622-M37-260-LN2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
622-M37-260-LN2
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
622-M37-260-LN2 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Color
Blue
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C