621-M25-260-BN2
DigiKey Part Number
151-621-M25-260-BN2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
621-M25-260-BN2
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
621-M25-260-BN2 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Color
Black
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C