ECS-400-8-37B2-CWY-TR
DigiKey Part Number
50-ECS-400-8-37B2-CWY-TR-ND - Tape & Reel (TR)
50-ECS-400-8-37B2-CWY-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
50-ECS-400-8-37B2-CWY-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-400-8-37B2-CWY-TR
Description
CRYSTAL 40 MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±10ppm Crystal 8pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ECS-400-8-37B2-CWY-TR Models
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±15ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)