ECS-270-18-33-JEM-TR
DigiKey Part Number
XC2654TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC2654CT-ND - Cut Tape (CT)
XC2654DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-270-18-33-JEM-TR
Description
CRYSTAL 27.0000MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 MHz ±20ppm Crystal 18pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-270-18-33-JEM-TR Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Frequency
27 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)