ECS-122.8-20-3X-EN-TR
DigiKey Part Number
XC1788TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC1788CT-ND - Cut Tape (CT)
XC1788DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-122.8-20-3X-EN-TR
Description
CRYSTAL 12.2880MHZ 20PF SMD
Detailed Description
12.288 MHz ±30ppm Crystal 20pF 60 Ohms HC-49/US
EDA/CAD Models
ECS-122.8-20-3X-EN-TR Models
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
12.288 MHz
Size / Dimension
0.276" L x 0.161" W (7.00mm x 4.10mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.091" (2.30mm)
Frequency Tolerance
±30ppm