ECS-120-12-30Q-EN-TR
DigiKey Part Number
XC3140TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC3140CT-ND - Cut Tape (CT)
XC3140DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-120-12-30Q-EN-TR
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 12PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz ±30ppm Crystal 12pF 60 Ohms 2-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-120-12-30Q-EN-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
12 MHz
Package / Case
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)