R2E220-AA40-05 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
ebm-papst Inc.
In Stock: 0
Fan Motorized Impellers 230VAC Round - 220mm Dia Ball 4 Wire Leads with Splice Terminals
R2E220-AA40-05
R2E220-AA40-05
R2E220-AA40-05
DigiKey Part Number
381-3511-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R2E220-AA40-05
Description
MOTORIZED IMPELLER
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Manufacturer
ebm-papst Inc.
Power (Watts)
90.0W
Series
RPM
2700 RPM
Packaging
Bulk
Termination
4 Wire Leads with Splice Terminals
Part Status
Obsolete
Ingress Protection
IP44
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
-13 ~ 104°F (-25 ~ 40°C)
Size / Dimension
Round - 220mm Dia
Approval Agency
CCC, CE, EAC
Width
71.00mm
Current Rating (Amps)
0.400A